Cumhurbaşkanı Erdoğan, Hakkari’de konuştu: Eski Türkiye’de sizlerle beraber milletimizin her kesimi mağduriyetler yaşadı

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, partisinin Hakkari mitinginde konuştu.

AA’nın haberine göre, etnisite ve mezhep ayrımı yapmadan “85 milyonun her bir ferdini samimiyetle bağırlarına bastıklarını” söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Eski Türkiye’de sizlerle beraber milletimizin her kesimi çeşitli mağduriyetler yaşadı. Kendini devletin sahibi gören bir avuç seçkin azınlık dışında çoğumuz ötekileştirildik. Haksızlığa ve hukuksuzluğa maruz bırakıldık. Gezi olaylarından 17-25 Aralık darbe girişimine, hendek teröründen 15 Temmuz ihanetine kadar nice badireyi aşarak bugünlere geldik. Demokrasi mücadelemizi akim bırakmak için her yolu denediler, her şeyi yaptılar. Ellerinin altındaki tüm piyonları üzerimize saldılar” ifadelerini kullandı.

‘İRADENİZİ KENDİLERİNİN TAPULU MÜLKÜ GÖRENLERE ESASLI BİR DERS VERMENİZİ BEKLİYORUM’

Attıkları her adımın ya CHP tarafından engellendiğini ya da PKK tarafından sabote edildiğini savunan Erdoğan, şöyle devam etti:

“CHP ve ortakları bunu sokaklarımızı karıştırarak, vesayetçileri kışkırtarak, yasakların geri gelmesi için mahkeme önlerinde nöbet tutarak yaptılar. Bölücü örgüt ise terör eylemleriyle kadın, çocuk, yaşlı, asker, polis, işçi demeden vatan evlatlarını kalleşçe katlederek aynı amaca hizmet etti. Her ikisi de Türkiye’de huzurun, güvenliğin, kardeşliğin ve demokrasinin hakim olmasını istemedi. Her ikisi de bu milletin terör belasından yakasını kurtarmasını hiçbir zaman istemedi. Hakkarili kardeşlerimin de bu riyakarlığı gördüğüne inanıyorum. Sizlerden 31 Mart’ta iradenizi kendilerinin tapulu mülkü görenlere esaslı bir ders vermenizi bekliyorum. Hakkari’nin huzuruna hepsi birbirinden kıymetli müstesna adaylarla çıktık. Şehrimizin kaynaklarını terör örgütüne ve teröristlere aktarma yerine sizin için, benim Hakkarili kardeşlerim için kullanacak isimler belirledik.”

‘SEÇİLMESİ HALİNDE BİZ DE İSMET KARDEŞİMİZİN YANINDA YER ALACAĞIZ’

Cumhurbaşkanı Erdoğan, partisinin Hakkari Belediye Başkan Adayı İsmet Ölmez’in, ihtiyaç sahiplerinin elinden tutmasıyla bilinen biri olduğunu söyledi.

Ölmez’in, Hakkari’nin kalkınması, gelişmesi için kendi imkanlarını da kullanacağına dair söz verdiğini belirten Erdoğan, “Seçilmesi halinde elbette biz de İsmet kardeşimizin yanında yer alacağız. Aynı şekilde ilçe belediye başkan adaylarımızı da sizlere daha iyi hizmet verebilmeleri için destekleyeceğiz” dedi.

“Hakkari’ye 21 yılda yaklaşık 72 milyar lira yatırım yaptık” diyen Erdoğan, “Yüksekova’dan buraya araçlarınızla rahatlıkla gelebiliyorsunuz. 20 yıl önce böyle bir imkan var mıydı? Yeter mi? Yetmez. İnşallah tünellerle bu yollarımızı daha da güzel hale getireceğiz. Eğitimde 2 bin 21 adet yeni derslik kazandırdık. Hakkari Üniversitesi’ni kurduk. 1476 kişi kapasiteli yüksek öğrenim yurt binaları yaptık. Hakkarili ihtiyaç sahibi vatandaşlarımıza yaklaşık 6 milyar lira tutarında kaynak aktardık. 37 sağlık tesisini şehrimize kazandırdık. Hakkari Devlet Hastanemizi 100 yataklı kadın doğum çocuk ünitesi ve Yüksekova Devlet Hastanemizi 100 yataklı bir ek bina ile büyüteceğiz” şeklinde konuştu.

‘HAKKARİ’Yİ BİR AN ÖNCE DEPREME HAZIRLAMAK İSTİYORUZ’

Hakkari’de 4 bin 935 konut projesini hayata geçirdiklerini ve deprem meselesinin ne kadar önemli ve acil bir konu olduğunun 6 Şubat’ta bir kez daha görüldüğünü belirten Erdoğan, Hakkari’yi bir an önce depreme hazırlıklı hale istediklerini söyledi.

Durankaya, Bağışlı ve Salkımlı sulama göletlerinin yapımının devam ettiğini dile getiren Erdoğan, “Yüksekova içme suyu isale hattının ve arıtma tesisinin yapımını tamamladık. Hakkarili çiftçilerimize 9 milyar lira tutarında tarımsal hibe desteği verdik. İnşallah önümüzdeki dönemde Çukurca, Derecik, Şemdinli, Yüksekova’ya doğal gaz arzı sağlamayı da planlıyoruz. Merga Bütan Kayak Merkezi’ni yaparak 10 bin gencimizi kayak sporuyla tanıştırdık. Bu vesileyle Hakkarili kardeşlerime bir müjde vermek istiyorum. Toplum Yararına Programımız kapsamında 2 bin kardeşimizi ilimizde istihdam edeceğiz. Bu müjdemizin şimdiden Hakkari’mize hayırlı uğurlu olmasını diliyorum” dedi.

Esendere Sınır Kapısı’nı yenilediklerini söyleyen Erdoğan, Üzümlü ve Derecik sınır kapılarını açtıklarını belirterek, “Derecik Sınır Kapısı açılmadan önce Irak’a gitmek için 15 saat harcayan Hakkarili kardeşim, şimdi 3 saatte bunu yapabiliyor” diye konuştu.

(HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x